Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Dom nr 10 (dawna szkoła podstawowa)
7
 
Pogotowie Ratunkowe (dawna szkoła podstawowa)
2
 
 
 
 
  ID: 8228361

Szkoła Podstawowa (dawna)Likwidacja
1960
 
Uroczyste otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Trzebielu odbyło się 1 września 1946 roku. Kierowniczką i organizatorką ówczesnej szkoły była Olga Wołosińska - Sztermer. W organizowaniu tej placówki pomógł jej burmistrz Trąb Józef Rusin oraz miejscowa ludność. Do szkoły zgłosiło się 104 uczniów z 6-ciu wiosek: Jakóbice (Jagłowice), Chrobrówka (Kamienica), Wapiennice Dolne (Kałki Dolne), Kralsko (Królów) i Trąby (Trzebiel). Wśród tej gromady wielu uczniów było przerośniętych z uwagi na niemożność ...
Uroczyste otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Trzebielu odbyło się 1 września 1946 roku. Kierowniczką i organizatorką ówczesnej szkoły była Olga Wołosińska - Sztermer. W organizowaniu tej placówki pomógł jej burmistrz Trąb Józef Rusin oraz miejscowa ludność. Do szkoły zgłosiło się 104 uczniów z 6-ciu wiosek: Jakóbice (Jagłowice), Chrobrówka (Kamienica), Wapiennice Dolne (Kałki Dolne), Kralsko (Królów) i Trąby (Trzebiel). Wśród tej gromady wielu uczniów było przerośniętych z uwagi na niemożność pobierania nauki w czasie wojny. Na szkołę wykorzystano budynek po niemieckim urzędzie „Arbeitsamt". W czasie wojny mieścił się tam także mały szpital. Ogromne zaangażowanie w organizowaniu szkoły wykazali mieszkańcy. Ludność dawała, co kto miał, na własnych plecach przynosili różne sprzęty, przede wszystkim krzesła i stoły.

27 stycznia 1947 roku przybywa nowy kierownik - Włodzimierz Wietrzykowski.
W 1949 r. liczba uczniów wzrosła do 168, szkoła otrzymała czwarty etat nauczycielski i realizuje program nauczania w zakresie 7 klas. Obsadę w tym roku stanowili: Mikołaj Węgier-kierownik, grono: Elżbieta Mazurek, Adela Rusin, Stanisława Szwabowska.

W roku szkolnym 1950/51 kierownictwo obejmuje Elżbieta Mazurek. Trudne warunki lokalowe zostały poprawione przez oddanie do użytku przez władze gminy budynku, w którym mieściła się Świetlica Gminna. Zaadaptowano na potrzeby szkoły trzy izby.

W roku 1954 liczba oddziałów wzrasta do ośmiu a liczba uczniów do 180. W tym okresie kierownictwo szkoły obejmuje Adela Rusin, która w porozumieniu ze społeczeństwem Trzebiela kilkakrotnie wystąpiła z wnioskiem do Kuratorium Oświaty w sprawie budowy nowej- większej szkoły. Budowę nowego gmachu rozpoczęto w 1958 roku trwała ona dwa lata. 22 lipca 1960 r. uroczyście przekazano nowo wybudowany gmach szkoły, w której kierownictwo objęła Zefiryna Parowacz.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1953
  komentarze: 0
  Dzieci na dziedzińcu Szkoły Podstawowej po poczęstunku z okazji ...
 • Data: 1955
  komentarze: 0
  Wręczanie świadectw w świetlicy Szkoły Podstawowej przy ulicy ...
 • Data: 1957
  komentarze: 0
  Zdjęcie klasowe na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Trzebielu
 • Data: 1960
  komentarze: 0
  Zdjęcie klasowe na zakończenie roku szkolnego. W tle jeden z dwóch ...
 • Data: 1960
  komentarze: 0
  Zdjęcie klasowe na zakończenie roku szkolnego. W tle jeden z dwóch ...
 • Data: 2015-06-05
  komentarze: 1
  Budynek dawnej szkoły podstawowej przy ulicy Strzeleckiej.
 • Data: 2019-08-31
  komentarze: 0
  Pogotowie Ratunkowe, podstacja w Trzebielu. W latach 1950-1960 ...