Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8119838

Pomnik z popiersiem Józefa SzanajcyBudowa
1943/1979
 
Popiersie Józefa Szanajcy znajduje się u zbiegu ul. Szanajcy i ul. Jagiellońskiej na Pradze Północ.
Pomnik jest poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich architektów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Fundatorem pomnika, odsłoniętego 24 września 1979 roku, w 40 rocznicę śmierci Szanajcy, było Stowarzyszenie Architektów Polskich. Gipsowy odlew popiersia wykonał w 1943 r. bliski przyjaciel i współpracownik artysty architekt Bohdan Lachert. Odlew z brązu wykonano w zakładzie braci Łopieńskich. ...
Popiersie Józefa Szanajcy znajduje się u zbiegu ul. Szanajcy i ul. Jagiellońskiej na Pradze Północ.
Pomnik jest poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich architektów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Fundatorem pomnika, odsłoniętego 24 września 1979 roku, w 40 rocznicę śmierci Szanajcy, było Stowarzyszenie Architektów Polskich. Gipsowy odlew popiersia wykonał w 1943 r. bliski przyjaciel i współpracownik artysty architekt Bohdan Lachert. Odlew z brązu wykonano w zakładzie braci Łopieńskich. Pełną formą pomnika jest owo popiersie umieszczone na półce – 2,5 metrowej granitowej płyty, na której znajduje się napis: Architekt ur. 1902 - poległ pod Płazowem 24.IX.1939 przyjaciela rzeźbił Bohdan Lachert.
W 1996 roku popiersie zostało skradzione. Po czterech latach wykonano replikę rzeźby i dokonano ponownego odsłonięcia pomnika.
Szanajca był przedstawicielem polskiego modernizmu, współautorem polskiego pawilonu na wystawę w Paryżu w 1937 r., autorem projektów wielu willi na Żoliborzu i Saskiej Kępie, głównym architektem Centralnego Dworca Pocztowego przy ul. Żelaznej, a także szeregu innych obiektów użyteczności publicznej w Warszawie.
W czasie kampanii wrześniowej, jako ochotnik zginął za kierownicą swojej tatry, która służyła przewozowi meldunków - został trafiony w czoło kulą z serii karabinu maszynowego w Płazowie pod Tomaszowem Lubelskim.
Źródła Warszawikia i inne, skompilował Festung
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2018-06-17
    komentarze: 0
    Pomnik z popiersiem bodaj najbardziej znanego warszawskiego lublinianina ...