Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7775362

Kamienica nr 15

Kamienica Juliusza NagórskiegoBudowa
1925-1928
 
Budynek przy ul. Targowej pod nr 15 to wielorodzinna, luksusowa kamienica z końca lat 20., jedyna na Pradze w stylu art déco. Projektantem i inwestorem był znany warszawski architekt Juliusz Nagórski. Kamienica posiada duże, otoczone oficynami podwórze, a od ulicy otwarty dziedziniec, zaprojektowany w taki sposób aby mieszkaniom w oficynach zapewnić jak najwięcej powietrza i światła, w odróżnieniu od typowych dla tych lat ponurych podwórek-studni.
Do wykończenia elewacji użyto bardzo popularnej ...
Budynek przy ul. Targowej pod nr 15 to wielorodzinna, luksusowa kamienica z końca lat 20., jedyna na Pradze w stylu art déco. Projektantem i inwestorem był znany warszawski architekt Juliusz Nagórski.
Kamienica posiada duże, otoczone oficynami podwórze, a od ulicy otwarty dziedziniec, zaprojektowany w taki sposób aby mieszkaniom w oficynach zapewnić jak najwięcej powietrza i światła, w odróżnieniu od typowych dla tych lat ponurych podwórek-studni.
Do wykończenia elewacji użyto bardzo popularnej w tym okresie szarej cegły cementowej. Na dachu urządzono tarasy z ogrodami.
W czasie II wojny światowej zajęta przez Niemców na hotel oficerski, siedzibę żandarmerii etc. Wojnę przetrwała w zasadzie niezniszczona, nie licząc dachu uszkodzonego przypadkowym pociskiem w czasie powstania warszawskiego. Po wojnie na dwa lata zajęli ją Rosjanie. W PRL-u była tu dobrze zaopatrzona księgarnia, kawiarnia Nowoczesna i publiczny, dostępny dla każdego aparat rentgenowski, działający w ramach profilaktyki chorób płuc.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2019-01-12
    komentarze: 0
    Mural na ścianie niewątpliwej perły przedwojennej Pragi, luksusowej ...
  • Data: 2019-06-20
    komentarze: 0
    Widok na kamienicę od ulicy Kijowskiej.