Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Budynek nr 4, ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Abra Trask: Przed remontem budynku widniała tam tabliczka od strony ulicy, upamiętniająca budynek jako siedzibę urzędu repatriacyjnego. Ktoś może to potwierdzić?
Budynek nr 2, ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Abra Trask: Mimo wszystko żal patrzeć. Starszy pan tam mieszkający mówił mi, że jeszcze w latach 50-tych piękna altana tam stała. Ja pamiętam piękne resztki bramy oraz potężną lipę. Wszystko rozkradli lub zrównali z ziemią, łącznie z drzewem. Tego już nie da się usprawiedliwić potrzebą mieszkalnictwa
ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Abra Trask: Czy mógłby Pan udostępnić inne ujęcie tego budynku? Bardzo mnie to ciekawi, byłam kiedyś mieszkanką tej kamienicy
Budynek nr 4 (dawny), ul. Sienkiewicza Henryka, Dzierżoniów
Krzysztof Bach: Prawdopodobnie jakby się zachował do naszych czasów nosił by nr 5, ponieważ 4 ma po przeciwnej stronie dawny hotel Polonia.
Panoramy Bielawy, Bielawa
Popski: Raczej koniec XIX w. :
Panoramy Bielawy, Bielawa
Popski: Podmieniono na lepszy skan korekta górnego datowania wg roku obiegu pocztowego.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

McAron
krzych[k]
Tony
Paulus,
krzych[k]
Ireneusz1966
Ireneusz1966
Alistair
MacGyver_74
Hellrid
Rob G.
atom
Rob G.
Alistair
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Fabryka w Krzystkowicach w notatkach CIA
Autor: moose°, Data dodania: 2018-01-12 17:05:33, Aktualizacja: 2018-01-12 17:05:33, Odsłon: 591

.
Listopad 1949 r. - notatka nr CIA-RDP82-00457R003800440011-4
Niezwłocznie po zajęciu Krzystkowic Armia Radziecka rozpoczęła demontaż niezniszczonej fabryki materiałów wybuchowych z wykorzystaniem niemieckich jeńców wojennych i inżynierów wcześniej zatrudnionych w fabryce. Prace nadzorowali sowieccy specjaliści. Około 10 tysięcy (sic! - taki komentarz w raporcie) Niemców było zaangażowanych w rozbiórkę zakładu.
 
Wszystkie instalacje, łącznie z oświetleniową, zostały zdemontowane. Zadanie ukończono w sierpniu 1945 r. Wszystkie wymontowane urządzenia i chemikalia do produkcji ładunków wybuchowych i materiałów miotających zostały wysłane do ZSRR koleją. Niemieccy inżynierowie, technicy i ok. 2 tys. pracowników wcześniej zatrudnionych w fabryce zostali wywiezieni do ZSRR.
 
Komentarz: Fabryka należała do korporacji DYNAMIT aż do 1945 r. Stosownie do innego raportu część urządzeń z fabryki została pozostawiona Polakom na ich życzenie. Maszyny zostały przetransportowane do Bydgoszczy do tamtejszej fabryki prochu.
(załącznikiem do notatki jest schematyczny plan zabudowań fabryki - prawdopodobnie części gdzie dziś jest jednostka wojskowa)
--------------------------
 
Kwiecień 1953 r. - notatka nr CIA-RDP82-00457R007800160011-4
Fabryka amunicji i skład amunicji w rejonie Krzystkowice - Cieszów - Krzywa zostały zdemontowane. Instalacje są słabo chronione.
--------------------------
 
Ulme – Sprengstofffabrik bei Christianstadt (Krzystkowice) in der Niederlausitz

/ / / / /