Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Budynek nr 7, ul. Nowowiejska, Dzierżoniów
voytekw: Sklep ogólnospożywczy po schodkach za moich czasów czyli jakieś pół wieku temu szło się Do sklepu na Schodki oczywiście szyldu Nie było ale tak Się potocznie mówiło tak patrzę na to zdjęcie I Myślę Sobie że jeżeli Dach nie cieknie to lepiej niech nie remontują Elewacji pierwszego piętra Po co budynek dalej oszpecac Wpisuje się głosową i za błędy przepraszam
Linia kolejowa nr 310 Kobierzyce - Piława Górna
Krzysztof Bach: Z niepotwierdzonych informacji które do mnie dotarły, wynika że w pierwszym etapie ruch na linii 310 zostanie przywrócony z Niemczy do Piławy Górnej. A szynobusy będą kursować z Niemczy do Wrocławia przez Dzierżoniów. Trochę mnie to dziwi bo z Łagiewnik do Niemczy prace na szlaku trwają. Natomiast z Łagiewnik do Kobierzyc cisza i może to będzie drugi etap.
Staw Bratoszów, Bratoszów
MacGyver_74: Jak dla mnie jest bardzo dobrze, szczególnie kamienica. :)
Gospoda Gerngrosslinde (nie istnieje), Pieszyce
Mmaciek: Lub wejść na tryb incogniot/prywatny lub po prostu wcisnąć CTRL + F5.
Płyty nagrobne rodziny Scholtze, Dzierżoniów
FM: Marmurowa płyta z końca XVIII w. upamiętniająca członków rodziny Scholtze. Na płycie wymienieni są: Willhelm Jeremias Christian Scholtze, Jeremias Scholtze oraz Maria Elisabett Scholtzin z d. Siegerlin.
Płyty nagrobne rodziny Scholtze, Dzierżoniów
FM: Marmurowa płyta z końca XVIII w. upamiętniająca członków rodziny Scholtze. Na płycie wymienieni są: Beata Heinrietta Friederika Scholtzin, Jeremias Scholtze oraz Maria Elisabethe Scholtzin.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Hellrid
sawa
sawa
Hellrid
Zbigniew Waluś
Hellrid
chrzan233
chrzan233
Hellrid
Hellrid
mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)

Ostatnio wyszukiwane hasła

Pfaffengrund, bułhak, radoszyce, strehlen rummelsberg, dom zdrojowy lądek, Bolesława drobnera 1, krapkowice park, Stalag, STA, fara lądek, klecina, żagań, lutynia, kościół na klecinie, koscil, liebau, Jannowitz, Kłodzko, browar Jelenia Góra, rynek 37, rynek 45, Erdmannsdorf, traugutta 70 wrocław, ruska 46, traugutta wrocław, Kłosów, solny 5, bukow_10596616, bukó, buków, monopol, kowary folder, dzierzoniów ul. letnia, fabryka papieru Jelenia Góra, karpno kościół, maszyn, strzeleczki, jaworek górny, foka, wydr, skórcz, trzebieszowice, wałbrzych, luna park, kościół św. Henryka, Kuropatnik, luboszycka, kino kraków, Dębianka, różanka, zespół szkolno przedszkolny nr 16, sanger, zespół szkolno przedszkolny Wrocław nr 16, wrocław, gigant, gliwice, kino lwow, hotel europa Jelenia, zamość, trebnig, Lehmwasser, Lehmwasser M, Jaworów, klein tinz, szkola knurow, wrocław kosciol klemensa, Piszkowice, wiel, wrocław osobowice, wrocław różanka, Budynek_nr_27_d_szkola_szybowcowa_ul_Kreta_Jezow_Sudecki_, Kędzie, Hala stulecia przystanek, Kliniki politechnika, organy, pilchowice 13, lubań kościół, Wrocław legnicka, Wre, ul.Horbaczewskiego, Przystanek reja, Kamień pomorski, Lüben, Kamień pomorski stacja, nieużywane to, odrzańska, oławska, komarno, Ogród Botaniczny przystanek, czuchow, I_Liceum_Ogolnoksztalcace_im_Stefana_Zeromskiego_ul_Kochanowskiego_Jana_Jelenia_Gora, Bastion sakwowy, slawentzitz, swierzawa, Izbicko, świeradów zdrój, karpacz, szczyglowice, Bema, grzybowo

 
 
 
 
Wrocław
Autor: TadPiotr°, Data dodania: 2005-02-19 10:49:59, Aktualizacja: 2005-02-19 10:49:59, Odsłon: 6892

"Pogoda we Wrocławiu". Ten tekst jest tak trafny, poetycki i erudycyjny, że postanowiłem go zamieścić tu.
Pogoda we Wrocławiu

Słoneczny rześki ranek. Słońce wznosi się juz wysoko nad wieżami Katedry. Malowane na wodzie ceglane wieżyste kościoły, wbite iglicami w dno rzeki, odbijają się na błękitnym niebie. Mosty i mostki, żelazne kratownice, dudniący tramwaj mknie pod wrocławską Notre Dame du Sablon. Bruksela, Kraków, Rzym i Wrocław to miasta siostrzane. Nie wiem, czy Matka Boska Częstochowska i Matka Boska Ostrobramska to siostry, ale Santa Maria in Arena, Unsere Liebe Frau am Sande, Panna Maria na Piasku - siostrami są na pewno.

Tramwaj mija świętego Jakuba, Pannę Marię, świętą Annę, dwie ocalałe w szale rozbiórek kamienice, most, młyny na Wyspie Słodowej, znów most - i mknie na Ołbin, znika z tyłu za zakrętem. Na staromiejskim brzegu rzeki jasne niebo przesłaniają stada jerzyków, których głośny gwizd zwiastuje ciepło, bezpieczeństwo i dom (bardzo wcześnie przyleciały tej wiosny!).

Obrośnięty kwitnącymi bzami jeszcze jeden ceglany gotycki kościół z iglicą wskazującą niebo. Otwarte drzwi białej, barokowej kruchty i śpiew dochodzący z wnętrza. Ogromna bazylika. Tym większa, że pusta. żadnych ołtarzy - głównego ani bocznych. żadnych wielkich, barokowych historyi świętych na ścianach. Cegła z równym rytmem rozsianych w ścianach ciemnych zendrówek, i powódź światła wlewającego się przez strzeliste żółte okna w prezbiterium. Cały kościół wypełniony żółtym i czerwonym. I dziwny, obcy śpiew.

Z przodu pustej nawy w ławkach niewielka grupa kilkunastu starszych kobiet i mężczyzn śpiewa ruską mszę. Tandetnie malowane niskie przepierzenie pod łukiem tęczowym ma udawać ikonostas. Dwóch księży w złotych kapach przechodząc przez otwarte carskie wrota celebruje grekokatolickie nabożeństwo. Zginają się co chwila w pokłonach ludzie wyjęci z wypełnionych ikonami drewnianych bieszczadzkich cerkwi, wstawieni przez jakiegoś demiurga w pustkę ogromnej, czystej architektury innego świata. Architektury odartej z tych powszechnych objawów przyswojenia, jakimi obrastają stare kościoły, z gromadzonych przez pokolenia epitafiów i wotów.

Jednak nie całkiem. Są w cieniu bocznej nawy na ceglanej ścianie dwa kamienne epitafia. To bliżej drzwi - ciemnoszare, wysokie. U góry stoi rzeźbione popiersie dojrzałego mężczyzny w wielkiej peruce i płaszczu. Stary znajomy - "Martin Maximilian Wackerle, cesarski radca kameralny" - na epitafium nie pisze się tego, co najważniejsze: przedsiębiorca górniczy, dyrektor wrocławskiej mennicy, który pozostawił swój monogram MMW na setkach tysięcy srebrnych krążkow z portretem Cesarza Leopolda Pierwszego. Witam Ekscelencję - nie wiedziałem, żeś przeżył śmierć swego miasta.

~Globicephala melanea, 2003-05-18 10:33
Źródło

/ / /
KazimierzP | 2005-02-19 20:24:26
Któż jest autorem tego eseju? Czy ty bracie? Smutny obraz wnętrza kościoła św. Wincentego. Gdzie ci unici mają się podziać. Oni nie chcieli wyjeżdżać z terenów gdzie od wiek wieków żyli. W kościele św. Brabary cerkiew już na dobre się zadomowiła, ba cała społeczność prawosławna wokół Mikołaja, Ruskiej i św. Antoniego zżywa się z innymi wyznaniami. Życzę grekokatolikom (czyli Unitom) tego samego.
TadPiotr | 2005-02-19 20:57:56
Nie ja bracie (nota bene tak na żółto napisałeś, że mam nadzieję, że nie żółcią... mało czytelne, proszę administratorów.). To napisała osoba, która pisze bardzo dobrze i ma bardzo dużą wiedzę. Ale nie wiem, kto to jest, chyba z Uniw Śląsk. Znam tylko z forum.